Ako začať s plánovaním záhrady

V prvom rade musíte brať do úvahy to, čo vám ponúka klíma vo vašom prostredí a čo ponúka pozemok, na ktorom chcete mať svoju vysnívanú záhradu. To znamená, že ak nemáte k dispozícii fóliovník s vykurovaním vo veľkosti vášho pozemku, tak radšej zabudnite na exotiku s rastlinami z južnejšie položených krajín. Všetky okolité budovy, stromy alebo kry, ktoré už na záhrade sú, ale aj chodníky, prípadne výhľady na okolitú krajinu – s týmto všetkým musíte rátať vo vašom plánovaní záhrady.

Záhrada je príliš slnečná

Ak máte na záhrade príliš veľa slnka, je možné ho obmedziť či už vyššími stromami, pergolami s popínavými rastlinami, prípadne aj slnečník alebo moderné tienidlá, ktoré môžu uľahčiť váš pobyt na záhrade v horúcich letných dňoch. Výber rastlín by mal obsahovať viac druhov, ktoré znesú aj dlhšie preschnutie a silné slnečné žiarenie.

Záhrada má veľa tieňa

Vždy je možnosť ostrihať niektoré veľké kry prípadne odstrániť staré a neforemné stromy.  Rastliny by mali byť väčšinou tieňomilné alebo aspoň také, ktorým sa darí v polotieni.

Záhrada je príliš malá

Môžete na nej vyskúšať vertikálne pestovanie rastlín, vysejte veľa kvitnúcich letničiek, alebo si do nej zasaďte veľmi zaujímavú rastlinu – či už tvarom alebo kvetom, ktorá odpúta pozornosť od veľkosti plochy vašej záhradky. Ak máte plot, tak ho namaľujte svetlou farbou, pretože tmavá priestor zmenšuje. V záhonoch vysaďte rastliny od kraja najmenšími až po plot najvyššími a opticky predĺžite záhradu.

Záhrada je príliš veľká

Vytvorte záhony, ktoré budú hlboko zasahovať do trávnatej plochy alebo priamo vytvorte záhon v strede trávnika. Záhradu môžete rozdeliť do viacerých sekcií tak, že z jednej časti bude viditeľný len priechod do druhej. Rozdeliť jednotlivé sekcie môžete napríklad živým plotom, už spomínanou pergolou, ale aj záhonmi s vysadenými rastlinami – či už trvalkami alebo krami.

Tvorenie záhrady postupne

Ak nemáte naraz dostatok financií na realizáciu celej záhrady, môžete ju tvoriť aj niekoľko rokov, ale naplánovať si čo-kde bude je nutné hneď na začiatku. Netreba zabudnúť aj na zavlažovanie. V prípade, že chcete zo začiatku len trávnik, aby ste nemali na pozemku burinu, prípadne blato alebo prašné prostredie, naplánujte zavlažovanie tak, aby ste ho neskôr nemuseli presúvať kvôli novovytvoreným záhonom.

Záhrada je živý organizmus a neustále sa mení, ak chcete aby sa menila vo váš prospech a mohli si ju viac užívať, dobré naplánovanie vám to určite môže uľahčiť.


súvisiace linky:

I. Ako si navrhnúť vlastnú záhradu

III. Nízkorozpočtové realizovanie záhrady - zavlažovanie

Flowerness na facebooku


O Flowerness

Komentáre