Nízkorozpočtové realizovanie záhrady - zavlažovanie

Ak zistíte, že vaša záhrada snov bude stáť viac ako kuchyňa s kúpeľňou, nemusíte zúfať, je spôsob ako si záhradu urobiť postupne. Minule sme riešili ako si záhradu navrhnúť naplánovať, ďalším krokom bude (hneď po vyrovnaní terénu) inštalácia zavlažovacieho systému.

V závislosti od veľkosti a členitosti záhrady môže byť celý systém nákladný. Je ale jednoduchšie závlahu pripraviť v čase, keď na nej ešte nič nerastie, ako neskôr prekopávať trávnik a záhony. Ako teda môžete ušetriť?

  1. Ručné ovládanie namiesto automatiky - bez počítača na ovládanie zavlažovania, automatických ventilov, prípadne dažďového senzora sa zaobídete. Zatiaľ vám postačí ručné ovládanie jednotlivých vetiev.

  2. Príprava rozvodových hadíc - Ak vám neostanú peniaze ani na zavlažovače, zakopte do zeme aspoň najdôležitejšiu časť závlah – rozvodnú hadicu. Konce hadice môžete nechať trčať zo zeme na miestach kde neskôr budú zavlažovače. Najlepšie bude ak ich konce oblepíte farebnou gumovou páskou – každú vetvu označte inou farbou, aby ste nemuseli neskôr hádať, ktoré zavlažovače patria na ktorú vetvu. Páska tiež zabezpečí aby sa do hadíc nedostali žiadne nečistoty ešte pred tým ako sa začne používať. Pre istotu si urobte záznam (najlepšie fotky), kde ste uložili hlavné rozvodné vetvy pre zavlažovanie, aby ste neskôr zbytočne nerozkopávali veľké plochy.

  3. Umiestenie zavlažovačov – aj keď chcete zatiaľ len trávnik, pri rozmiestení zavlažovačov,  myslite na to kde by v budúcnosti mohli byť záhony. Rastliny v záhonoch by mohli prekážať v zavlažovaní a museli by ste zavlažovače prácne presúvať.

Na budúce budeme pokračovať v nízkorozpočtovom režime pri vytváraní novej záhrady a budeme tvoriť záhony.


súvisiace linky:

I. Ako si navrhnúť vlastnú záhradu

II. Ako začať s plánovaním záhrady

Flowerness na Facebooku

Komentáre