Poradňa

Dobry den, prosim o radu ako zlikvidovat v travniku burinu: u nas sa tomu hovori "mušec", ale evidentne to ma viacero odrod podla tvaru kvetu (klasu). Na internete som nasiel nazvy pre jednotlive "odrody" setaria viridis - po cesky Bér zelený Echinochloa crus-galli (L.) BEAUV., po cesky Ježatka kuří noha. Docital som sa o postreku s nazvom Triton a Puma aky je vas nazor na tieto postreky, alebo co doporucujete vy? Vopred dakujem a pozdravujem. Robo

Dobrý deň Robo,

Mušec alebo Setaria viridis je jednoročná tráva a nepríjemná burina. V prípade malého výskytu je možné ju vytrhať ručne. Môžete sa jej zbaviť aj pravidelným kosením, ale dôležité je aby sa nedostala do fázy kvetu. V prípade, ak susedíte s poľom, alebo máte suseda, ktorý nedbá veľmi o svoju záhradu, tak ho tam budete mať stále.

Chemický postrek. selektívny herbicíd (napr. Bofix) nebude na túto trávu účinný, keďže je to jednokličnolistová burina. V prípade, že by ste použili totálny herbicíd, tak ten zničí aj trávnik. Jediná možnosť je namáčať štetec do herbicídu a potierať ním listy Mušca, tak budete mať istotu, že nepoškodíte trávnik.

Postrek Puma je určený na jednoročné lipnicovité trávy, preto by Vám zničil aj trávnik a Triton je zase selektívny herbicíd pre dvojkličnolistové rastliny, takže jeho účinok by bol nulový.

Na internete sa objavujú rôzne zaručené rady aj s použitím týchto dvoch prípravkov, ale nebol by som taký dôverčivý. Osobne ich nepoužívam. Skúste najprv mechanické odstránenie (vytrhať ručne, rsp. kosiť pred kvitnutím trávy). V prípade malej účinnosti by som použil chémiu. Ak chcete vyskúšať aj Vami spomínané prípravky, tak najprv ich skúste na malej ploche. Aby ste si nezničili celý trávnik. Prajem veľa šťastia.

Peter

Niekto mi tvrdil, že lístie z orechov sa nemá dávať do kompostu. Je to pravda? Ďakujem za odpoveď

Áno je to pravda. Lístie z orechov by som určite do kompostu nedával. Tieto listy sa veľmi ťažko rozkladajú a do kompostu sa vôbec nehodia. Najlepšie je spáliť ich, alebo odstrániť v rámci odvozu bioodpadu.

Staráme sa o trávnik, hnojíme ho, ale nepoužívame herbicídy a tak máme veľa buriny - tej s tým červeným stredom. Môže byť príčinou nesprávne zavlažovanie? Máme ho každý deň ráno o piatej cca 5 minút. Máme aj veľa machu v tráve, takže sme nechceli dať zavlažovanie na dlhšie. Stretli sme sa aj s názorom, že zavlažovať sa má len 2-3x do týždňa ale aspoň hodinu. Ktorý spôsob zavlažovanie je pre trávu lepší a pre burinu horší?

Ďakujem. Kovacs

Zavlažovanie má malý vplyv na výskyt buriny v trávniku. Ak zavlažujete viac a nepoužívate herbicídy, tak bude v trávniku viac buriny. Ak budete zavlažovať menej, korene buriny rastú obyčajne hlbšie ako korene tráv, takže budú mať lepší prístup k vode. Najjednoduchšie riešenie je selektívny herbicíd, ten by určite zabral. Tráve neublíži a zbaví vás buriny aspoň na mesiac.

Ak nechcete použiť chemický postrek, je dobré ak sa tráva kosí nižšie a pravidelnejšie. Len pozor, lebo v lete nizko kosený trávnik rýchlo vysychá, aj keď sa používa zavlažovanie. Dôležitá je aj jarná a jesenná údržba trávnika - vertikulácia (vertikutácia), kedy sa trávnik prerezáva aj vertikálne a ničí aj burinu a vyčesáva mach.  *(o vertikulácii bude aj blog)*

Čo sa týka invervalu polievania trávnika, je to veľmi individuálne. Napríklad ak je trávnik väčšinu dňa na priamom slnku, tak sa musí polievať viac ako trávnik (alebo časť trávnika), ktorá je na severnej strane a viac v tieni. Päť minút sa mi zdá naozaj málo, ale ak máte v trávniku veľa machu, skôr by som odporúčal zavlažovať 3x do týždňa. Určite nie hodinu, 15-12 minút obyčajne stačí. Závisí to ale od veľa vecí ako veľkosť, počet a dosah trysiek, poloha trávnika a podobne. Trávnik nemusíte prelievať, radšej menej vody a polievať dva krát do dňa ako to vytopiť na jednu hodinu. Aby bola voda využitá čo najviac, zapnite zavlažovanie aspoň hodinu pred svitaním a ak zavlažujete aj večer, tak potom po západe slnka.

 

Držím palce.

Ahoj my máme chalupu uprostred hôr a mám tiež veľkú záľubu v pestovaní čohokoľvek. Tak som tam pre zábavu aj zo zvedavosti vysadila, čučoriedky, višňu, ríbezľu, egreš, rajčiny, mrkvu, echinaceu a plno rôznych kvetov.

Občas mi niečo z toho zožerie srnka, ale som veľmi prekvapená, že sa mi tam neskutočne darí paradajkám aj paprike, reďkovke, napriek tomu, že zalievanie cez týždeň nechávame úplne na prírodu a nehnojíme vôbec nič. Treba to iba vyskúšať - tá radosť z úrody je úžasná!

Ďakujem za reakciu ;o) ,

 

príroda si niekedy poradí naozaj sama. Rajčiakom a paprike stačí slnečná poloha a dostatok vlahy, vtedy porastú bez nejakých problémov. Na tej vašej chalupe máte celkom pestrý výber. Držím vám palce aby toho srnka požrala čo najmenej a aby ste z pestovania mali ešte väčšiu radosť ako doteraz.

 

Prajem pekný deň.

 

Peter

 

Dobry den,

chcel by som sa Vas spytat ohladom pestovania paradajok.

Mam ich v malom foliovniku, kedze u nas sa paradajkam na volno velmi nedari a chcem sa opytat, na co mam pri ich pestovani davat pozor, kedy ich postriekat, proti comu vsetkemu a coho sa vyvarovat. Pestujem ich totiz teraz prvy rok.

Rovnako sa vas chcem spytat co a ako s paprikami. Tie mi vyrastli vo foliovom tuneli, lenze zacali mi uz kvitnut, tak tunel musel ist prec, lebo by sa mi tam nedostali vcely a neopelili by mi to. Ake zasady treba dodrziavat pri paprikach, aby som sa dockal urody?

Pekny vikend prajem a dakujem.

Pavol, Bardejov

Dobrý deň Pavol,

U rajčín je dôležité aby boli v teple nielen celé rastliny, rajčiny majú rady ak sú v teple najmä korene. Predpokladám, že ak ich máte vo fóliovníku, tak sa pôda prehrieva dostatočne.

V prípade ochrany pred chorobami, je dôležitá prevencia. Určite by som rajčiny zavlažoval len pri koreňoch a snažil sa aby sa voda nedostala veľmi na listy - spôsobuje to vznik hubových chorôb, ale často aj výskyt malého hmyzu, ktorý môže listy ničiť. Ak sa objavia prvé náznaky hubových chorôb (odumieranie listov a pod.), tieto listy by som hneď odstránil. Môžete rajčiny tiež striekať chemickými prípravkami, ale snažil by som sa ich obmedzovať.

Paprika rovnako ako rajčiny potrebuje hlavne teplo a dostatočný prísun vody. Ak sú dodržané tieto dve hlavné zásady, malo by sa im dariť. S chorobami a škodcami je to podobné ako u rajčín. Často ich napádajú vošky, ktoré zároveň prenášajú vírusové ochorenia. Chemické prípravky na ochranu sú bežne dostupné v záhradnickych potrebách. Oplatí sa možno nastieľať v okolí rastlín netkanú (čiernu) fóliu - pomáha proti burine a vyparovanie vody sa zníži, taktiež čierna farba fólie viac zohrieva pôdu. V prípade, že ich máte vo voľnej pôde a viete, že bude chladnejší deň-dva, snažil by som sa ich trochu ochrániť pred nízkymi teplotami, prípadne pred prudkým dažďom (alebo ľadovcom).

Prajem chutné a bohaté výsledky!

Peter